DİRENİŞ TECRİDİ KIRACAK!

351
oznor_vivid

Avrupa Demokratik Kürdistanlılar Toplum Kongresi (KCDK-E) tarafından organize edilen yürüyüş, Basel Barfüsserplatz’da yapılan mitingle başladı.Yüzlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirilen mitingde, Öcalan’ın özgürlüğü talep eden ve açlık grevleri direnişlerini selamlayan pankartların yanı sıra Öcalan posterleri taşınırken, “Öcalan’a özgürlük”, “Yaşasın zindan direnişi” ve “Leyla Güven onurumuzdur” sloganları atıldı.

Yürüyüşün startı verilmeden önce
ADHK, MLKP, ATİK, AvEG-Kon, KKP, PYD adına yapılan konuşmalarda yürüyüşün anlam ve önemine değinilerek, Öcalan üzerindeki tecridin kırılması ve Türkiye halklarının özgürleştirilmesi gerektiği dile getirdi. Birlikte mücadele etmenin önemine vurgu yapılan konuşmalarda, “Biz kazanacağız” mesajı verildi.

Yapılan konuşmalarına ardından Basel-Strasburg uzun yürüyüşünün startı verildi. Yürüyüşün ilk günü Kürdistanlıların katılımıyla kitlesel olarak yapılıyor.

Uzun yürüyüşçüler arasında birçok farklı kurumdan isimler yer alıyor. Sürgünde yaşamak zorunda kalan HDP milletvekilleri ve belediye eşbaşkanları, KCK Yürütme Kurulu Üyesi Zübeyir Aydar, KCDK-E Eşbaşkanı Fatoş Göksungur, Civaka İslamiya Kurdistan üyeleri, çok sayıda sanatçı, KNK üyeleri, Gazeteci Ahmet Nesin’in yanı sıra ADHK, MKPMLKP, MKP, SYKP, ATİK, SKB, PYD, AvEG-KON ile çok sayıda kurum ve örgüt temsilcisi yürüyüşte yer aldı.