İsviçre’de binler Rojava için yürüdü!

338

1 Kasım Dünya Kobene günü vesilesiyle, Rojava Komitesi öncülüğünde İsviçre’nin Basel kentinde merkezi bir yürüyüş ve miting gerçekleştirildi. Sabah saatlerinden itibaren İsviçre’nin birçok kentinden insanlar Basel’e aktı,Thaeterplatz’da bir araya gelen kitle, “Rojava için ayağa kalk”, “Rojava’yı savun”, “Yaşasın Kobanê direnişi” pankartlarının arkasında yürüyüşe geçti, buradan Horburgstrasse’ye kadar bir yürüyüş gerçekleştirildi.  Yürüyüşte, sık sık “Dünya halkları Rojava içi ayakta”, “Terörist Erdoğan”, “Her yer Rojava, her yer direniş” sloganları atıldı.

Yürüyüş, Kürt kurumları, “Rojava için ayağa kalk” pankartı ve flamaları ile (İDHF) İsviçre Demokratik Haklar Federasyonu, (SYM) Socialist Youth Movement, İsviçreli siyasi parti ve sol-sosyalist gruplara mensup kesimlerin yoğun katılımıyla gerçekleşti. Miting,  isgal karşıtı ajitasyon ve dayanışma sloganlarıyla sonlandırıldı.

Öte yandan, akşam saatlerinde Basel’de Rojava Devrimine önemine ve Türk devletinin işgal ve soykırım saldırılarına dikkat çekmek amacıyla İsviçreli kurumlar tarafından bir dizi etkinlikler düzenlendi.