Kürt mülteci İsviçre’de ölü bulundu

663

İsviçre’nin St. Gallen Kantonuna bağlı Vilters Wangs Mülteci kampında bulunan ve 8 aydır kayıp olan Emrah Adanır ölü bulundu.

Batman nüfusuna kayıtlı, Türkiye’de hakkında açılan davalar nedeniyle ülkesinden ayrılmak zorunda kalan ve 5 Şubat 2018 tarihinde İsviçre’ye iltica başvurusunda bulunan Emrah Adanır’ın (26) ST. Gallen Kantonuna bağlı Vilters Wangs Mülteci kampının yakınındaki ormanlık alanda parçalanmış cesedi bulundu.
Ailesinden ve arkadaşlarından alınan bilgilere göre IŞİD’in Kobanê saldırısında Rojava’da IŞİD’e karşı savaşan ve bu gerekçe ile Türkiye’de hakkında açılan davalar nedeniyle İsviçre’ye 5 Şubat 2018 tarihinde iltica başvurusunda bulunan Emrah Adanır’a kısa sürede İsviçre Federal Göçmenlik Dairesi (SEM) tarafından Red cevabı verildi. Hem Rojava’da IŞİD’e karşı savaştığı sırada yaşadıklarından dolayı hem de Red cevabını almasının ardından yaptığı bütün hukuksal itirazlara rağmen olumlu bir yanıt alamayan ve bu yaşadıklarından dolayı da bir süre psikolojik tedavi gören Adanır, Ağustos 2018 tarihinde ortalıktan kayboldu.

Emrah Adanır’ın kaybolmasını ardından İsviçre polisine kayıp başvurusunda bulunan ağabey İlhan Adanır, 8 ay boyunca kardeşinden herhangi bir haber alamadı. 8 ay boyunca kendi çabalarıyla da kardeşini aradıklarını aktaran ağabey Adanır bu süre zarfında ne polisin ne de kendilerinin kardeşinden herhangi bir haber alamadıklarını ifade etti.

En son geçtiğimiz 8 Nisan günü Emrah Adanır’ın da kaldığı St Gallen Kantonuna bağlı Vilters Wangs Mülteci kampında kalan Adanır’ın mülteci arkadaşları kampın çevresinde bulunan ormanlık alanda parçalanmış bir erkek cesedi buldu. Cesedin tanınmayacak halde olduğunu bildiren görgü tanıkları bunun üzerine hemen polisi arayıp durumu polise bildirmeleri üzerine çok sayıda polis ekibi cesedin bulunduğu alanda incelemede bulundu. Olay yerini kapatan polis ekiplerinin bulunan cesedi adli tıpa nakletmeleri üzerine yapılan DNA incelemesi sonucu cesedin 8 aydır kayıp olan Emrah Adanır’a ait olduğu öğrenildi.

Adanır’ın ölüm nedeni hakkında bilgi edinilmezken, ağabeyi ve kamp arkadaşları polisin olayın cinayet dahil, birçok neden üzerinde durarak soruşturma başlattığını bildirdi.