İsviçre polisinin gözaltı, işkence furyası devam ediyor!

1281
24 Kas 2018 - Basel

İsviçre Basel’de bundan altı ay önce, İsviçre Milliyetçi Parti (PSN), öncülüğünde Basel’de Messeplatz’da bir araya gelen bir grup ırkçı, İsviçre’nin BM Göçmen Paktı’nı protesto ederek, göçmen karşıtı ırkçı bir gösteri düzenlemek istedi.

Buna karşı içinde Türkiyeli, Kürdistanlı ve İsviçreli Anti-Faşist ve alternatif gruplar ise ırkçı eylemi engellemek amacıyla sosyal medya üzerinden örgütlenerek, ırkçı eylemin yapıldığı alanda toplanmaya başladı. “Dikkat dikkat anti-faşistler geliyor” sloganıyla alanda toplanan binlerce eylemci, ırkçı grubun eylem yapmak istediği alanın etrafını çevreleyerek, ırkçı eyleme izin vermek istemedi.

Basel de dayanışma eyleminden

Polisin yoğun güvenlik önlemleri aldığı eylemde yer yer gerginlikler yaşanmıştı. Eylemin üstünden 6 ay geçmesine rağmen polis geçen 2 hafta önce görüntüler’den kimlik bilgilerine ulaştığı kişilerin evlerine baskın yapıp gözaltına aldı. İkisi İsviçre’li biri Türkiye’li olmak üzere 3 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan İGİF üyesi Erhan Çalparmak “sabaha doğru evime yapılan baskında zor kullanılarak yaka paça gözaltına alındım polisin sert tutumu BASEL karakolunda da devam etti zorla çıplak aramaya ve kaba işkenceye maruz kaldım”dedi
Serbest kaldıktan 1 hafta sonra ifade için yeniden çağrılan Erhan Çalparmak ifade vermek için basel karakoluna geldi. Destek için toplanan antifaşist gençler ve arkadaşları polis tarafından kimlik kontrolüne maruz kaldılar. Kimlik kontrolü ardından, polis Mehmet Tüm’ü gözaltına aldı. Erhan Çalparmak ifade işlemleri sonrası serbest kalırken Mehmet Tüm halen gözaltında ve nereye götürüldüğü noktasında bilgiye ise ulaşılamadı .

Mehmet TÜM Serbest Bırakılsın.

Baskılar bizi yıldıramaz!

Yaşasın enternasyonal mücadelemiz!