İsviçre’de Kürt gencinin ölümü ve yanıt bekleyen sorular!

815

İsviçre’de geçtiğimiz Ağustos ayında kaybolan mülteci bir Kürt gencinin cesedi sekiz ay sonra bulundu.

Şubat 2018 tarihinde İsviçre’ye gelip iltica talebinde bulunan ve Ağustos 2018 tarihinden itibaren kendisinden haber alınamayan Batman nüfusuna kayıtlı Kürt genci Emrah Adanır’ın (26), cesedi, bir süre kaldığı İsviçre’nin St. Gallen Kantonuna bağlı Vilters Wangs Mülteci Kampı yakınlarında bulundu.

Alınan bilgilere göre geçtiğimiz günlerde Adanır’ın kaldığı Vilters Wangs kampı yakınlarındaki ormanlık alan içerisinde bir kafatası aynı kampta kalan mülteciler tarafından bulundu. İsviçre polisi DNA testi sonucunda kamptan iki kilometre kadar uzakta, yürüyüş yolunun yakınında bulunan kafatasının Emrah Adanır’a ait olduğunu tespit etti.

Adanır’ın yakınları ve kampta beraber kaldığı mülteciler olayda hem mülteci kampı yönetiminin hem de İsviçre polisinin ihmali olduğunu söyledi.

Yakınlarından alınan bilgilere göre DAİŞ’e karşı savaşmak için bir dönem Rojava’da bulunan daha sonra sağlık sorunları nedeniyle İsviçre’ye gelen Adanır iltica talebinin reddedilmesinin ardından St Gallen’deki bir mülteci kampına gönderilmişti. İltica süreci devam ettiği sırada Adanır, 14 Ağustos 2018 günü kayboldu.

Ailenin olay günü kayıp vakasını kamp yönetimine bildirmesine rağmen, hiçbir işlem yapılmadı ve 10 gün sonra polise başvurulması gerektiği telkininde bulunuldu. 24 Ağustos günü de aile St Gallen polisine resmi kayıp başvurusunda bulundu.

İsviçre polisi bu başvurudan üç ay sonra aileyi arayarak Adanır’ın kendileriyle iletişim kurup kurmadığını sordu. Ailenin cep telefonu sinyallerinin takip edilmesi taleplerine “elimizden geleni yapıyoruz” diyen polis 2 Nisan günü Vilters Wangs’ta bir kafatası bulunana kadar bir daha aile ile iletişim kurmadı.

Kafatasının bulunmasının ardından polis aileye bir kez daha ulaştı ve Adanır’ın cesedinin bulunduğunu ifade etti.

Adanır ailesi ise şimdi olayın nasıl gerçekleştiği ve cenazenin diğer parçalarının nerede olduğu sorularına yanıt arıyor.

Polisin Adanır’ın kaldığı kampın çevresinde hiç arama yapmamasını büyük bir ihmal olarak nitelendiren Adanır ailesi soruşturmanın derinleştirilmesini istiyor.

Emrah Adanır’ın kamp arkadaşı M.K ise arkadaşı Adanır’ın kampta kimseyle bir sorunun olmadığını herkesle iyi geçinen birisi olduğunu söyledi. Olayın şokunu hala üzerinden atamadığını söyleyen M.K, kamp koşullarının çok ağır olduğunu bundan kaynaklı buradaki birçok insanın psikolojik sorunlar yaşadığını dile getirdi.

M.K “Emrah’ın psikolojik sorunları olsa da yaşama bağlı birisiydi. Emrah, her gününü Almanca öğrenmek ve bir gün eğitimine İsviçre’de devam etmek umuduyla geçiriyordu” dedi. Kampın toplumsal alandan izole edilmiş bir yerde ve burada kendilerine yönelik baskıların olduğunu söyleyen M.K, “Polis, kayıp ilanına rağmen Emrah’ı aramak için ne kampa geldi ne de kampın çevresine. Buradaki arkadaşlar cenazeyi bulduktan sonra sadece cenazeyi almak için geldiler. Bilmiyorum çok karışık bir durum. Buradaki herkes çok zor koşullarda” dedi.

VİLTERS WANGS MÜLTECİ KAMPI

St. Gallen Kantonuna bağlı bu mülteci kampında iltica talepleri reddedilen veya ülkelerine geri gönderilmesi amaçlanan mülteciler tutuluyor. Toplumsal alandan tamamen izole edilen bu kampın ismi, sık sık mültecilere yönelik ağır koşullarıyla duyuruyor.

Yanıt bekleyen sorular?

Eğer Adanır’ın ailesinin dediği gibi ise Polis, 8 ay önce yapılan kayıp başvurusuna rağmen neden Adanır’ın kaldığı mülteci kampına gitmedi ve kamp çevresinde bir arama yapmadı.
Emrah Adanır kaybolurken telefonu yanındaydı. Polis teknik takip yolunu kullanarak Adanır’ı aradı mı? Eğer aradıysa neden aileye buna ilişkin bir bilgi verilmedi?
Adanır’ın kafatasının ve bazı kemiklerinin bulunduğu alan kaldığı mülteci kampına yaklaşık 2 km uzaklıkta ormanlık alan içerisindeki yürüyüş yoluna yakın bir mesafede. Adanır eğer orada hayatını kaybettiyse 8 ay boyunca neden bu cenazeyi hiç kimse görmedi veya cenazenin kokusu o kadar yakın bir mesafeye rağmen kampa kadar ulaşmadı mı?
Olayın üzerinden 8 ay geçmesine rağmen İsviçre polisi olayı basına duyurmadı?
İsviçre basını böyle önemli bir olaya karşı neden sessizliğini koruyor?
Polis veya kamp yetkilileri olaya ilişkin neden hala resmi bir açıklamada bulunmuş değil?
Polis neden Adanır’ın cenazesi bulunduktan sonra basına duyurmadı veya basının bu olayı duymasını istemedi?
Kamp yetkilileri, hiçbir yetkilileri olmamasına rağmen Adanır’ın bilgisayarının da içerisinde olduğu birçok eşyasını ailesinin talebine rağmen neden vermedi?
Adanır’ın kapmadaki eşyaları neden hala ailesine verilmiyor?

SERKAN DEMİREL – ANF